Decentralizace XRP Ledger vs Bitcoin

Každý decentralizovaný projekt začíná stejně a to centralizovaně. Autor projektu po jeho vytvoření spustí první validátor.

Co se ale stane potom?
Jak se stane projekt decentralizovaný?
A jak to vypadá v průběhu času?

Pojďme si ukázat decentralizaci XRP Ledger ve srovnání s nejznámější kryptoměnou Bitcoin.

Bitcoin (Proof of Work)

Satoshi Nakomoto dokončil zdrojový kód a spustil první validátor. Začal s těžbou bitcoinu. Se začátkem života bitcoinové sítě, množství validátoru poměrně rychle roste. Těžba bitcoinu je jednoduchá a poměrně levná. Bitcoin se může těžit doslova v každé domácnosti.

S rostoucí adaptací se ale začínají objevovat subjekty, kteří více investují do výpočetního výkonu aby svou šanci na získání odměny zvýšili. Roste složitost výpočtu a tím i nutný výpočetní výkon. To eliminuje běžné těžaře. Přichází firmy, které do těžby investují nemalé prostředky. Získání odměny je založeno na loterii. Je tedy výhodnější se spojit s dalšími a odměnu si rozdělit. Vznikají proto těžební pooly. Počet validátorů mající rozhodovací sílu se v síti snižuje.

Aktuální množství těžebních poolů, které rozhodují, je zhruba 15. Ty s nadpoloviční většinou výpočetního výkonu jsou jen čtyři.

Otázkou také zůstává, jak se to bude vyvíjet dál? Poroste počet validátorů nebo klesne? Pokud se obtížnost výpočtu bude dál zvyšovat, dá se očekávat že počet validátorů bude spíš klesat.

Rozložení těžebních poolů (které mají kontrolu nad sítí) z geografického pohledu není rovnoměrně rozloženo, protože 3/4 těžebních poolů je umístěno v Číně. Firmy zabývající se těžbou se na základě zákazu těžby v Číně přesunuly do jiných zemí, především do severní ameriky. Nejsilnější těžební pooly ale stále zůstávají v Číně. 

XRP Ledger (Proof of Association)

Tři autoři (David Schwartz, Jed McCaleb a Arthur Britto) dokončili zdrojový kód a spustili první validátor. Se začátkem života XRPL sítě množství validátorů moc rychle neroste. S rostoucí adaptací se zájem o XRPL začíná pomalu zvětšovat. Množství subjektů využívající XRPL pro svůj byznys, vzdělávání či jen pro svůj osobní zájem začíná růst, a tím i množství důvěryhodných validátorů. Lze tedy říci, že s rostoucí adaptací se množství validátorů bude stále zvyšovat a zvyšovat. Každý validátor si zvolí svůj seznam důvěryhodných validátorů, které si zvolí svůj seznam validátorů a ty zase svůj a tak to pokračuje. Jejich růst je tedy exponenciální. Zde najdete přesný popis fungování konsenzu pro XRPL. Aktuální množství validátorů je kolem 140 a těch, které mají rozhodovací sílu, je 40.

Ukázka topologie validátorů a UNL v síti XRPL. Stejnou barvou je vždy zobrazen validátor a vazba na validátory, kterým důvěřuje.

Zde je topologie sítě XRPL ze skutečných veřejně dostupných dat.

Validátory jsou rozmístěny po celém světě a provozují ho například:

Budoucnost, z pohledu decentralizace, hraje do karet XRP Ledger.

Porovnání průběhu decentralizace s rostoucí adaptací u PoA a PoW.