On-Demand Liquidity

On-Demand Liquidity je označení pro službu z portfolia RippleNet nabízené společností Ripple. Jedná se o instantní zahraniční platby s využitím XRP jako měnového mostu “currency bridge”.

V současné době se pro zahraniční platby využívá mezibankovní společnost SWIFT. Průměrná doba zahraniční platby prostřednictvím SWIFT se pohybuje od 3 do 5 dní v závislosti na množství korespondenčních bank. Navíc vyžaduje vlastnictví předplacených účtů, tzv. nostro-vostro účtů. Služba ODL, kterou si společnost Ripple koncem roku 2020 patentovala, je přímým konkurentem zahraničních plateb prostřednictvím SWIFT. ODL významným způsobem snižuje náklady (v průměru až o 61%), potřebný čas pro likviditu platby (platba je doručena v řádu sekund) a eliminuje nutnost předplacených účtů (množství peněz uzamčených v předplacených účtech všech bank se odhaduje na triliony dolarů).

Současný systém společnosti SWIFT vyhovuje velkým nadnárodním bankám, které z plateb profitují na vysokých poplatcích.

ODL Koridory

ODL koridory jsou vytvářeny mezi jednotlivými národními měnami pro realizaci mezinárodních plateb. Například mezi Japonskem a Filipínami, Velkou Británii a Thajskem či USA a Mexikem a další. Na konci roku 2022 byla služba ODL dostupná už na finančních 40 trzích. Proces adaptace ODL koridorů je závislý na národních regulacích dané země pro využití kryptoměn. Konkrétní XRP pohyby mezi jednotlivými burzami napříč celým světem lze sledovat například zde. Počet bank, finančních společností využívající XRP pro mezinárodní platby neustále roste. Aktuálně je těch co používají XRP jako “currency bridge” už několik desítek (klientů používajících dalších služeb RippleNetu jsou již stovky). Patří k nim například mercury-fx.com, tranglo.com, novatti.com, azimo.com, remit.co.jp a další. Plány společnosti Ripple na využití svých služeb RippleNet a ODL jsou veliké, dá se proto očekávat, že nové ODL koridory budou dále přibývat.