Historie

2011

V roce 2011 tři bitcoin vývojáři (jejich příspěvky například zde), David Schwartz, Jed McCaleb a Arthur Britto byli fascinováni Bitcoinem. Uvědomili si ale, že mechanismus ověřování transakcí Proof of Work je limitující pro jejich společnou vizi, kde poslání peněz bude stejně jednoduché a rychlé jako poslání e-mailu (tzv. Internet of Value). Začali proto s myšlenkou vytvořit Bitcoin bez potřeby těžby. Myšlenku rozvinuly natolik, že společně začali s vývojem nového Bitcoinu, který jejich vizi naplní.

2012

V červnu spustili první verzi blockchainové technologie, kterou nazvali Ripple (v počátcích nesla název Newcoin), s nativní měnu “ripples” se zkratkou XRP (původně nesl název XNS, což potvrdil i jeden z autorů).

V září založili společnost NewCoin, kterou následně přejmenovali na OpenCoin. Protože provoz sítě není energeticky náročný, není tedy třeba kompenzovat provozní náklady, je XRP předtěženo a 80% všech prostředků autoři darovali nově založené společnosti s cílem využít prostředky na rozvoj sítě a jeho ekosystém.

2013

V březnu společnost OpenCoin oznámila, že přinese revoluci do finančního světa, stojícího stále na principech 70. let 19. století, velkých nadnárodních bank.

V květnu Jed McCaleb opouští společnost OpenCoin a zakládá konkurenční projekt Stellar (XLM), na kterém tajně pracoval ještě jako CTO společnosti OpenCoin. Stellar vznikl jako kopie projektu Ripple. David Schwartz později vysvětluje proč Jed opustil OpenCoin.

V září společnost oznámila přejmenování na Ripple Labs. Jako důvod uvedla, že při rozhovorech se svými potenciálními klienty, byli často tázání jaký je rozdíl mezi Ripple projektem a společností OpenCoin. Tento krok, ale jak se později ukázalo, pomohl odpůrcům XRP Ledger, k rozšíření nejrůznějších mýtů.

2015

Společnost Ripple Labs změnila své logo a začala vystupovat pod jednoduchým názvem Ripple.

2017

XRP komunita začíná upřednostňovat název XRP Ledger místo Ripple aby nedocházelo k zaměňování se společností Ripple Labs. Od té doby je koumintou užívaný pouze název XRP Ledger.

2020

V září byla založena nezisková organizace XRPL Foundation s cílem akcelerovat vývoj a adaptaci decentralizovaného XRP Ledger.