Vydávání měn

Jednou z dalších pokročilých funkcí XRP Ledger je možnost vydávat další měny, tzv. tokeny. Tokeny nemusí reprezentovat pouze měny ale téměř cokoliv. Například komodity, akcie, dluhopisy apod. Vždy je to ale něco reprezentované prostřednictvím vydavatele “issuer”. Je to tedy vždy o důvěře držitele, že daný token reprezentuje to co vydavatel udává. K tomu se vytváří tzv. “trustline” mezi vydavatelem a držitelem (Hezké vysvětlení trustline je například na blogu GateHub). Vydavatel může zároveň fungovat i jako “gateway” a spojovat tak token se světem mimo XRPL. Příkladem může být “stablecoin”, který je krytý nějakou národní měnou. Držitel daného tokenu, reprezentující národní měnu, ho prostřednictvím “gateway” může poslat na svůj účet v bance. Nejznámějšími vydavateli na XRPL některých národních měn (EUR, USD, JPY, GBP, CHF, …) či kryptoměn (BTC, ETH, BCH, DSH, …) jsou například Bitstamp či Gatehub. Zmíněné tokeny lze libovolně posílat po zmíněných trustline a nebo je možné je obchodovat na XRPL decentralizované burze.

Vydat své vlastní tokeny může kdokoliv. Stačí k tomu některou peněženku designovanou přímo pro XRPL. Například Xumm, GateHub či XrpToolkit.

Platforma Sologenic v rámci svého portfolia tokenizovala desetitisíce akcií, komodit a dalších finančních produktů, které umožňuje obchodovat na XRPL decentralizované burze vůči svému tokenu SOLO či XRP.

Casino coin je token (CSC) zaměřený na herní průmysl.

Kudos je utility token využívaný k obchodování na XRPL DEX, odměňování či slevám na platformě XrpToolkit.

Aurei je stable coin vydaný společností Trustline vázaný na hodnotu dolaru. Jejich cílem je vybudovat decentralizovanou komunitní banku. [ve fázi vývoje]

ChorusX Je token vytvořený nizozemskou společností pro využití v hudebním průmyslu. [ve fázi vývoje]

První NFT marketplace s uměním založený na fyzických uměleckých dílech. [ve fázi vývoje]

MG social je sociální síť využívající Interledger protocol a web monetizaci k odměňování autorů obsahu. Token MGS lze na této platformě využívat k různým výhodám či posílání dýšek autorům.

Aktuálně je na XRPL vydáno několik tisíc měn, ať už jsou to již zmíněné stable coiny, další kryptoměny či tzv. meme coiny.

Kompletní seznam tokenů vydaných na XRPL seřazený dle tržní kapitalizace nebo dle objemu obchodů, ceny či tržní kapitalizace.