Projekty

Výběr zajímavých projektů používající síť XRP Ledger seřazený do kategorií.

Decentralizovaná burza (DEX)

Seznam projektů umožňující obchodovat na decentralizované burze v XRP Ledger.

GateHub je platforma pro Internet of Value postavená na protokolu XRP Ledger. Umožňuje každému odesílat, přijímat, obchodovat a spravovat jakýkoli typ aktiv vydaných na XRPL.

Aplikace slouží jako gateway mezi XRPL a klasickým finančním světem.

Sologenic je společnost budující ekosystém postavený na XRPL DEX. Jejich cílem je tokenizovat a umožnit obchodovat na decentralizované burze běžné finanční nástroje, jako jsou akcie, komodity, ETF ale i kryptoměny, stablecoiny či NFT vydané na XRPL.

Zde můžete nahlédnout do NFT kolekce obchodované na XRPL prostřednictvím sologenic.

Vyvíjejí vlastní XRPL peněženku prostřednictvím, které lze obchodovat na decentralizované burze.

Na XRPL mají vydanou vlastní měnu SOLO. Kterou můžete využít pro obchodování, tištění NFT či získávání různých výhod.

XRP Toolkit je rozhraní pro non-custodial peněženky, které umožňuje komunikovat s XRP Ledger a její decentralizovanou burzou. Byl vytvořen společností Towo Labs, aby usnadnil bezpečnou správu krypto aktiv.

OnXrp.com je platforma s jedinou vizí. Udělat XRPL nejdostupnější blockchain na trhu. Nabízejí přistup k DEX, NFT marketplace, DeFi a mnoho dalších služeb.

XPMarket.com je populární srovnávač tokenů vydaných na XRPL. Dále nabízejí i UI pro přístup do DEX XRPL.

XRPLCoins.com je opět populární srovnávač tokenů na XRPL ale i zároveň UI pro přístup do DEX na XRPL.

Platby

Základním scénářem použití jsou samozřejmě platby. Na trhu existuje spoustu peněženek. Zde ale vypíchneme zajímavé projekty pracující s platbami.

Xumm je non-custodial peněženka pro mobilní telefon. Peněženka je designovaná přímo na XRP Ledger. Můžete s ní platit, vydávat tokeny, NFT, obchodovat na DEX a využívat další pokročilé funkce XRP Ledger.

SpendTheBits je mobilní peněženka založená na XRPL pro posílání nejrůznějších kryptoměn, jako například Bitcoin. Díky XRPL je posílání či placení rychlé, levné a bezpečné.

TipBot je plugin do non-custodial peněženky Xumm, prostřednictvím kterého je možné posílat dýška uživatelům sociální sítě twitter pomocí tweetů. Není potřeba znát adresu účtu příjemce, stačí prostě zadat tweet, třeba jako odpověď nějakému uživateli, kterému je poslána zvolená částka ať už v XRPUSDEUR či v jiné měně. Po zveřejnění tweetu, příjde notifikace do Xumm peněženky, kde se platba podepíše a odešle.

Společnost Ripple v rámci svého portfolia svých služeb RippleNet využívá XRPL ve službě zvané On-Demand Liquidity. Jedná se o instantní zahraniční platby s využitím XRP jako měnového mostu “currency bridge”. Více o ODL.

VirtualTabs.org je platforma pro integraci XRPL s restauracemi umožňující jejich zákazníkům jednoduše platit.

Central Bank Digital Coin

Digitální měny centrálních bank využívající XRPL.

Buthán se rozhodl pro svou podobu národní digitální měny využít privátní verzi XRPL poskytující společností Ripple. Tato privátní verze bude ovládaná centrální bankou Buthanu a bude figurovat jako sidechain k veřejnému a decentralizovanému XRPL. Více zde.

Republika Palau je první stát, který se rozhodl vydat vlastní digitální měnu na veřejném, decentralizovaném blockchainu XRPL. Více zde.

Verifikace

Projekty využívající XRPL k ověřování obsahu a zajištění jejich pravosti.

VerifyEd je služba vytvářející certifikáty a prostřednictvím XRPL je zajištěna jejich důvěryhodnost a ověřitelnost. Společnost spolupracuje s nejrůznějšími společnostmi, institucemi i univerzitami.

XrpStamp.com je systém umožňující zajistit pravost digitálního obsahu, tzv. „notarization„. Byl vyvinut společností PeerSyst se sídlem ve Španělsku.

Monetizace obsahu

Mikroplatby nebo také někdy payment streaming  ve spojení s monetizací obsahu. Například hudba, video, text či sociální sítě.

Coil.com je poskytovatel mikroplateb pro monetizaci obsahu. Kdokoli kdo vytváří nějaký obsah může prostřednictvím Interledger protokolu (ILP) nechat se vyplácet od svých konzumentů v reálném čase prostřednictvím mikroplateb. Více viz monetizace obsahu.

Cinnamon.video je vide platforma zapojená do Interledger protokolu pro monetizaci obsahu. Každý, kdo na této platformě zveřejní nějaký obsah, je placen svými sledujícími za sledování prostřednictvím mikroplateb.

Audiotarky.com je hudební platforma zapojená do Interledger protokolu pro monetizaci obsahu. Každý, kdo na této platformě zveřejní nějaký obsah, je placen svými sledujícími za poslouchání prostřednictvím mikroplateb.

Metaverse / Virtuální realita

Projekty zaměrující se na virtuální realitu.

xSpectar.com je metaverse platforma. Metaverse je postaven na Unreal Engine, nejvýkonnějším a nejpokročilejším nástroji pro tvorbu 3D v reálném čase na světě. Cílem je spojit pohlcující grafiku s přizpůsobitelným uživatelským zážitkem.

VerseX.io je počítačová hra s otevřeným světem odehrávající se ve futuristickém světě založeném na Metaverse. Herní prvky jsou odvozeny z NFT vydaných na XRPL blockchainu. Je to hra, ve které je většina věcí tokenizována.

Ledger City je hra poháněná blockchainem XRP Ledger. Vlastněním kryptoměn vlastníte nemovitost ve virtuálním světě. Zažijte skutečné vlastnictví digitálních aktiv ve svých rukou.

Futureverse poskytuje sadu nástrojů pro tvorbu infrastruktury, protokolu, obsahu a aplikací, které jsou vytvořeny s ohledem na uživatelskou zkušenost a jsou plně integrované, aby byla zajištěna interoperabilita.

Rozšířená realita

Přenesení výhod XRPL do rozšířené reality.

iHunt4 je platforma, která spojuje lovce pokladů prostřednictvím rozšířené reality a kohokoliv kdo chce propagovat svůj podnik či nějaké místo. Princip je takový, že na jedné straně je subjekt propagující nějaké místo, na které umístí něco cenného (například slevový kupón, dárkový poukaz, kryptoměnu, atd.). To na dané místo přiláká hráče. Celý systém je postaven na XRP Ledger.

DeFi

Decentralizované finance, úvěry, spoření a další finanční produkty.

Hry

Projekty zaměřené na hry.

Umění

Projekty monitorující vydané měny, NFT nebo obchod na decentralizované burze.

Web3 / Blockchain as service

Nástroje poskytované jako služba v enterprise použití.

Vagabond je operační systém, který poskytuje decentralizované aplikace.

Jedná se o inovativní enterprise řešení Blockchain-as-a-Service (BaaS), které pomáhá podnikům a jednotlivcům vytvářet decentralizované aplikace pro řešení současných globálních výzev.

Vagabond také prostřednictvím XRPL vydal vlastní měnu s kódem VGB.

Srovnávač tokenů

Srovnávače měn, tokenů vydaných XRP Ledger. 

Utility

Nejrůznější nástroje pro zobrazení dění v XRPL či interakci s XRPL.

Nejrůznější sada nástrojů prostřednictvím kterých můžete využívat pokročilé funkce XRPL přímo na vaší peněžence. 

Služba, která aktivně vyhledává účty podvodníků. Následně tyto účty reportuje burzám či dalším klientům k zabránění dalších podvodů. Uživatel je pak upozorněn, že se pokouší odeslat platbu na podvodný účet.

Služba ukazující živý pohyb plateb na XRPL mezi burzami a dalšími veřejnými subjekty na modelu země.

Služba zobrazující v reálném čase vytváření jednotlivých bloků blockchainu včetně jejich obsahu, hlasování validátorů apod.

Další projekty související s XRP Ledger lze najít například zde, zde nebo zde.