Společnost Ripple

Ripple je obecně známý název společnosti Ripple Labs, Inc. Společnost byla založena v roce 2012, původně pod názvem NewCoin a následně přejmenovaná na OpenCoin. Název Ripple Labs získala až v roce 2013. Ripple je technologickou finanční společností poskytující svým klientům blockchainová řešení na decentralizované síti XRP Ledger. Ripple své služby poskytuje prostřednictvím své platformy RippleNet.

RippleNet

RippleNet je byznysové řešení společnosti Ripple, která svým klientům zpřístupňuje finanční služby. RippleNet je soubor služeb a některé z nich využívají XRP Ledger a jeho nativní měnu XRP pro přesun peněz po celém světě. Například služba On-Demand Liquidity (ODL) prostřednictvím XRP zajišťuje okamžitou likviditu zahraničních plateb.

Více o On-Demand Liquidity.

RippleX je otevřená vývojářská platforma společnosti Ripple, která umožňuje zabudování plateb do aplikací prostřednictvím XRP Ledger a dalších protokolů, jako jsou Interledger, PayString, WebMonetization atd. Nástroje a informace poskytované společností RippleX se používají k dalšímu rozvoji Internet of Value.

Crypto Liquidity Hub

Další službou poskytovanou společností Ripple je tzv. Crypto Liquidity Hub (CLH). S CLH a sadou dalších služeb společnosti Ripple mohou společnosti přistupovat k optimalizované krypto likviditě a rozsáhlé platební síti, k pohánění kryptoplateb, operace s kryptografickými aktivy a řadu dalších řešení.

Central Bank Digital Coin

Společnost Ripple spolupracuje s řadou centrálních bank po celém světě k vytvoření jejich digitální měny (CBDC). Více v samostatném článku.

Společnost Ripple aktuálně vlastní méně než 50% všech XRP z celkového množství. Tyto prostředky původně získala od autorů XRP Ledger k financování dalšího vývoje, k rozšiřování adaptace a celkovému rozvoji ekosystému. Protože XRP Ledger je předtěženo a nemá definovaný způsob jak distribuovat XRP mezi jednotlivé uživatele, pro masovou adaptaci je potřeba dostat XRP mezi uživatele. Najít ale vhodnou strategii není úplně jednoduché. Původní strategií bylo, dávat XRP každému, kdo měl zájem XRP Ledger používat. V okamžiku, kdy se ale XRP dostalo na veřejný trh, a získalo cenovku, tato strategie přestala fungovat. David Schwartz vysvětluje jaké strategie distribuce XRP zkoušeli a proč se nakonec osvědčilo prodávat XRP každý měsíc po malých částech.

V roce 2018 se společnost Ripple rozhodla, že drtivou většinu vlastněných XRP zamkne prostřednictvím nativní funkce “Escrow” do sítě XRP Ledger. Tím defacto Ripple ztratil nad vloženými prostředky kontrolu a to po předem stanovený časový interval. Každý měsíc se totiž uvolní 1 miliarda XRP. Dochází tedy k pozvolnému uvolňování. Tímto krokem chtěl Ripple ujistit investory, že nehodlá všechny držené prostředky najednou uvolnit do oběhu a tím snížit tržní cenu. Dle dosavadní historie Ripple každý měsíc průměrně z 1 uvolněné miliardy opětovně zamkne 827 mil. XRP. Tj. předem stanovený rozvrh uvolňování bude mnohem delší než se původně očekávalo. Aktuální načasování escrow účtů je až do roku 2025. Vzhledem ale k dosavadnímu chování společnosti Ripple se dá očekávat, že uvolňování bude probíhat mnohem déle. V řádech desítek let. Ripple každé čtvrtletí zveřejňuje report o hospodaření s uvolněnými prostředky.